Default Image Blossom Image

Administrative Staff

Executive Office

André Gremillet, Executive Director
Rosemary Klena, Interim Executive Assistant
  

Artistic Administration

Mark WilliamsDirector of Artistic Planning
Ilya Gidalevich, Artistic Administrator
Norbrian Ronase, Artistic Planning Manager
Matthew Sayre, Artist Liaison and Head Driver
Barb Bodemer, Driver

Chorus Office

Jill HarbaughManager of Choruses
Julie WeinerManager of Youth Choruses
      

Orchestra Operations

[vacant position], General Manager
Cherilyn Byers
, Administrative Assistant

Orchestra Personnel

Nishi Badhwar, Director, Orchestra Personnel
Rebecca Vineyard, Interim Manager, Orchestra Personnel
Marla BentleyOrchestra Personnel Assistant

Orchestra Operations

Julie KimDirector of Operations
Amy GillTour and Operations Manager
Christine Honolke, Orchestra Operations Coordinator

Stage

Joe Short, Stage Manager
Gil Gerity, Stagehand
Thomas Holden, Stagehand
John Riley, Stagehand
Don Verba, Stagehand
         

Strategic Planning & Community Partnerships

Carol Lee Iott, Director, Strategy and Special Initiatives

Education & Community Programs

Joan Katz Napoli, Director, Education & Community Programs
Sarah Lamb, Coordinator, Education & Community Programs
Sandra JonesManager, Education & Family Concerts
Rachel NovakManager, Learning Programs and Community Engagement
Lauren GeneretteManager, Cleveland Orchestra Youth Orchestra
Austin Land, Librarian/Assistant, Cleveland Orchestra Youth Orchestra
              

Cleveland Orchestra Miami

Montserrat Balseiro, Managing Director
Catalina Briola, Marketing Manager
Bernice Mena, Administrative Assistant
     

Sales & Communications

Ross BinnieChief Marketing Officer

Sales & Marketing

Julie StapfDirector, Sales & Marketing
Jim SectorAssistant Director, Loyalty Marketing
Jerry Golski, Sales Manager
Rayna Davis, Advertising Manager
Ryan Buckley
, Digital Marketing and Website Manager
David Szekeres, Publications Manager
Brett Della Santina, Graphic Design & Marketing Coordinator

Ticket Services

Tim Gaines, Ticket Services Manager
Joan Eppich, Associate Manager
Mary Ellen Campbell, Assistant Manager

Cindy Adams, Customer Service Representative
Monica Berens, Customer Service Representative
Larry Parsons, Customer Service Representative
Randy Yost, Customer Service Representative

Sharon Matovich, Ticketing Service Representative
Traci Schillace, Ticketing Service Representative
Mary Ellen Snyder, Ticketing Service Representative

Public Relations

Justin Holden, Director, Public Relations
Kathy Pahr, Manager, Media Relations
Timothy Parkinson, Communications Associate

Archives

Deborah HeflingArchivist
Andria HoyArchives Assistant

Program Book

Eric Sellen, Editor
    

Philanthropy & Advancement

[vacant position],Chief Development Officer
Margaret Gautier,Senior Development Associate

Individual Giving and Annual Fund

Elizabeth Arnett, Manager, Leadership and Individual Giving
Brian Deeds, Coordinator, Individual Giving
Sarah JessieDevelopment Associate, Leadership Giving and Donor Services

Lisa Brown, Director, Development Operations
Eric Fenske, Development Database Coordinator
Jessica Albright, Development Associate, Operations

Leadership Giving

Laurie Burman, Development Officer, Leadership Giving
Henry Peyrebrune, Development Officer, Leadership Giving

Legacy Giving

Jill Robinson, Stewardship Manager

Institutional Giving — Corporate, Foundation, Government Support

Erin Gay, Director, Institutional Giving
Corinne Finefrock, Manager, Corporate Giving
Em Ezell, Grants Manager

Development Communications & Relations

Bryan de Boer, Development Officer, Communications
Lori CohenCommunity Leadership Liaison
   

Finance, Facilities, & Administration

James E. MengerChief Financial Officer
Shirley RundoAdministrative Assistant

Faith NobleController
Barbara S. SnyderAccounting Manager
Carolann OravecPayroll Manager
Heather WaltersSenior Accountant
Mary Stewart-McGovernAccounting Analyst
Christina Dutkovic, Accounting Associate

Information Technology

David VivinoDirector, Information Technology
Randy Conn, Database Analyst
Theresa HendersonNetwork Administrator
Janet Montagino, Technical Support Analyst

Mailroom

Jim Hilton, Mailroom Supervisor
Delores Perry, Mailroom Clerk
 

FACILITIES OPERATIONS AND MANAGEMENT

Christopher Roddy, Director, Facilities and Events Management
Laura ClellandAdministrative Assistant

Building Operations

Charles László, Assistant Director, Facilities Operations
Nina Hose, Assistant Manager, Building Operations

Steve Skunta, Lead Building Engineer
Scott Miller, Building Engineer
Robert Nock, Building Engineer
Christopher Downey, Building Engineer
Michael Evert, Relief Building Engineer

Shelia Baugh, Door Person
George Felder, Door Person
Michelle Williams, Door Person

Quinn Chambers, Hall Staff Lead
Steven Washington, Hall Staff Lead
Pauletta Hughes, Hall Staff Lead

Antonio Adamson, Hall Staff
Kervin Hinton, Hall Staff
Dwayne Johnson, Hall Staff
Jerome Kelley, Hall Staff
Darrell Simmons, Hall Staff
Dwayne Taylor, Hall Staff

Glynis Smith, Cleaning Person
Renee Pettway, Cleaning Person

Rolland Allen, Groundskeeper

Facility Sales & Hospitality

Bob Bellamy, Manager, Facility Sales & Hospitality

Concerts & Special Events

Jessica Norris, Manager
Joanna Ericta, Associate Manager

House Management

Adam ClemensHouse Manager
Patricia Fernberg, Associate House Manager

Retail

Larry FoxStore Manager
Ellen Cubberley, Sales Associate
Jennifer Orbash, Sales Associate
Deborah Pettus-Bey, Sales Associate
     

Human Resources

Michelle VectirelisDirector, Human Resources
Ruth Mercer, Human Resources Manager
Kim Svenson, Human Resources Associate